NG'WANAKANUNDO - MANJU MASHUHURI WA KISUKUMA KUTOKA MWANZA

Friday, June 26, 2009

THRILLER - NA MAREHEMU MICHAEL JACKSON

Kijana huyu mweusi alikuwa na kipaji cha pekee; na kama angetaka angeweza kuwa (Mmarekani) Mweusi mashuhuri kuliko wote duniani. Ninakumbuka mara yangu ya kwanza kuiona video yake ya Thriller nilikuwa kidato cha kwanza, na mpaka sasa imebakia kuwa moja kati ya kazi bora kabisa za kisanii. Kazi hii ilikibainisha kipaji chake kisichopimika kwa njia ya kipekee.

Lakini kama kawaida yetu sote tuliozaliwa, hatimaye safari yake hapa duniani imefikia kikomo (Michael Jackson 1958 - 2009). Hebu basi na apumzike kwa amani. Hapa chini ni video yake ya Thriller pamoja na mashairi yake.


video

Thriller lyrics

Songwriters: Temperton, Rod;

It's close to midnight and something evil's lurking in the dark
Under the moonlight, you see a sight that almost stops your heart
You try to scream but terror takes the sound before you make it
You start to freeze as horror looks you right between the eyes
You're paralyzed

'Cause this is thriller, thriller night
And no one's gonna save you from the beast about strike
You know it's thriller, thriller night
You're fighting for your life inside a killer, thriller tonight

You hear the door slam and realize there's nowhere left to run
You feel the cold hand and wonder if you'll ever see the sun
You close your eyes and hope that this is just imagination, girl!
But all the while you hear the creature creeping up behind
You're out of time

'Cause this is thriller, thriller night
There ain't no second chance against the thing with forty eyes, girl
Thriller, thriller night
You're fighting for your life inside a killer, thriller tonight

Night creatures calling, the dead start to walk in their masquerade
There's no escaping the jaws of the alien this time
(They're open wide)This is the end of your life
They're out to get you, there's demons closing in on every side

They will possess you unless you change that number on your dial
Now is the time for you and
I to cuddle close together, yeah
All through the night I'll save you from the terror on the screen
I'll make you see

That this is thriller, thriller night
'Cause I can thrill you more than any ghost would ever dare try
Thriller, thriller nightSo let me hold you tight and share a
Killer, diller, chiller, thriller here tonight

Cause this is thriller, thriller night
Girl, I can thrill you more than any ghost would ever dare try
Thriller, thriller nightSo let me hold you tight and share a killer, thriller, ow!

(I'm gonna thrill ya tonight)
Darkness falls across the land
The midnight hour is close at hand
Creatures crawl in search of blood
To terrorize y'alls neighborhood

I'm gonna thrill ya tonight, ooh baby
I'm gonna thrill ya tonight, oh darlin
'Thriller night, baby, ooh!

The foulest stench is in the air
The funk of forty thousand years
And grizzly ghouls from every tomb
Are closing in to seal your doom

And though you fight to stay alive
Your body starts to shiver
For no mere mortal can resist
The evil of the thriller

3 comments:

  1. Tukumbuke kutengeneza maisha yetu na Mungu kabla hatujafa.Mnanisikia Wa Tz?Usitaa una mwisho wake.

    ReplyDelete
  2. Nadhani bado alikuwa mMarekani mweusi. Na bado alikuwa maarufu (kwa mema na changamoto alizopitia maishani).
    Apumzike kwa amani

    ReplyDelete

JIANDIKISHE HAPA

Enter your email address:

Delivered by FeedBurner

ASANTE KWA MAONI YAKO

Widget by ReviewOfWeb