NG'WANAKANUNDO - MANJU MASHUHURI WA KISUKUMA KUTOKA MWANZA

Friday, November 12, 2010

SWALI GUMU: MTOTO WA MIAKA MITANO ANAPOTAKA KUJUA JINSI ALIVYOZALIWA (UCHESHI)


"Daddy, how was I born?" asked a curious son.
"Ah, very well," said the father. 
"You need to find out anyway! Mom and Dad got together in a chat room on MSN. Dad set up a date via e-mail with your Mom, and we met at a cyber cafe. We snuck into a secluded room, and then your mother downloaded from your dad's memory stick. As soon as dad was ready for an upload, it was discovered that neither one of us had used a firewall. Since it was too late to hit the delete button, nine months later the blessed virus appeared. And that's is the story, son."

2 comments:

  1. Hahahahha, na hii technology, that's a perfect explanation! lol

    ReplyDelete
  2. Candy1

    Jibu hili linasadifu vizuri ile dhana kwamba elimu ya kweli inabidi itolewe katika lugha na mazingira anayoyaelewa mwanafunzi.

    Ndiyo maana jibu hili ni bure kabisa kwa mtoto ambaye hajapambana na kompyuta. Lilinifurahisha.

    ReplyDelete

JIANDIKISHE HAPA

Enter your email address:

Delivered by FeedBurner

ASANTE KWA MAONI YAKO

Widget by ReviewOfWeb