NG'WANAKANUNDO - MANJU MASHUHURI WA KISUKUMA KUTOKA MWANZA

Monday, March 21, 2011

MTOTO WA TAJIRI NA MTOTO WA MASIKINI - NA DUNIA ZAO KINZANI (UCHESHI)


Nikitafsiri naweza kuharibu. Naiacha kama ilivyo.

A second grade tacher at a private school for rich kids was teaching her science class about magnets and how they pick up things like metals objects. After the lesson, she quizzed her class and asked:

"My name starts with 'M' and I pick things up. What am I?"

A boy in the front row raised his hand and said,
"You'are my maid!"

Ati, angekuwa mtoto wa masikini 
hapa angetoa jibu gani?

No comments:

Post a Comment

JIANDIKISHE HAPA

Enter your email address:

Delivered by FeedBurner

ASANTE KWA MAONI YAKO

Widget by ReviewOfWeb