NG'WANAKANUNDO - MANJU MASHUHURI WA KISUKUMA KUTOKA MWANZA

Wednesday, June 13, 2012

UNAHITAJI KUJIUNGA NA FREEMASONS ILI UTAJIRIKE? BASI MUONE "DK" CHIPOTEKA !!!

  • Yaani unaambiwa ni utapeli kila mahali. Kuanzia waganga wa kienyeji kama huyu mpaka makanisani kwa "maaskofu" wanaokutaka utoe kila kitu ulichonacho ili upate mibaraka ya Mungu. Kwenye siasa huko sasa ndiyo usiseme...Na yule wa chini kabisa katika mfumo huu wa kitapeli naye akamtapeli nani? Pengine wengine itabidi tujifunze kutapeli familia zetu au kujitapeli sisi wenyewe. 
  • Na hili vuguvugu la Freemasons linalopigwa kila leo hapa Bongo nalo ni nini? Mara Ooh Freemasons wataiangamiza dunia 2012, mara hivi. Mbona huko kwa wenzetu hatuyasikii haya kuhusu hawa Freemasons? Japo ni kweli kwamba Freemasons ni kundi lenye usiri na utata mkubwa - tena lililosheheni memba wenye nguvu kihistoria na hata wakati huu, ni kweli wana uwezo wa kuiangamiza dunia? Kulikoni Bongo? Kwa nini utapelitapeli na kutishana namna hii?  
  • Tazama HAPA kwa mjadala mkali kuhusu hawa Freemasons kwa mtazamo wa Kiafrika. Maelezo ya kina kuhusu hawa Freemasons na imani zao yapo HAPA. Unaweza pia kusoma HAPA kuhusu mashirika mengine yenye nguvu na usiri mkubwa kama hawa Freemasons HAPA

2 comments:

  1. naomba mnisaidie kupata anuani ya freemason, kama email na call zao

    ReplyDelete
  2. I have had the privilege of being a Mason for many years. To some, that may seem a long time,and to others,I'm still an Entered Apprentice. In my first ten or so years my understanding of Masonry focused on fundraising and fellowship. Now don't get me wrong, supporting our charities is critically important to those we have taken an obligation to help. The fellowship and friendships that I have with my lodge brothers are some of the best I have.
    However,there is so much more to Masonry. When a brother is first initiated,we tell him "Freemasonry (is)a beautiful system of morality, veiled in allegory and illustrated by symbols." We then tend to leave the veil on and not elaborate on the life lessons taught in our degrees and lectures. Our lectures give a brief glimpse into the meaning of Masonry. Our lectures do a wonderful job of bringing to life these important teachings. This is why it pains me to see brothers leaving after the degree and not staying for the lecture. Different aspects of the lecture speak to me each time I hear one. I encourage you Mr. Man ganging to stay closely listen to them once you join the brotherhood.
    Your Masonic Education Committee will be sponsoring a series of lectures at different locations around East Africa on "Allegory and Symbolism. "and a few of you who will be willing to join us will be chosen to lead others within East Africa. But that is after the first degree initiation. Don't get confused about this but what I mean is that we have many brothers out there willing to join us and you will be guiding them on the lessons you will be taught as newly entered apprentice.
    The East Africa Grand Lodge will sponsor you on the programs plus many more charities that will come your way. You will also be required to donate $1300 to those who will be willing to join the fraternity in the areas where you will be sent.
    The $1300 will be from your brotherhood account but you will withdraw under the instructions from the lodge master of new entering apprentice.
    But before we accept a brother/sister into the society,he/she must fill our PETITION FORM
    Contact *************************** to get the form
    Sincerely Yours
    Bro PAGDC Worshipful Master

    ReplyDelete

JIANDIKISHE HAPA

Enter your email address:

Delivered by FeedBurner

ASANTE KWA MAONI YAKO

Widget by ReviewOfWeb